Tiden flyger förbi. December gick galet snabbt. Det var mycket på jobbet och mycket i hemmet. Så sy blev det inte så mycket av. Men däremot användes såklart kläder jag sytt tidigare, se lilla collaget ovan. Det enda jag inte visat tidigare på bloggen är nog mössan på bilden där storebror står bredvid snögubben som byggdes under julaftonskvällen. Fodrad med fleece (fodret ligger som ett pannband mellan dubbelt lager jersey) och tyget är jersey i ett fotoprint med isbjörnar och pingviner i bomull/lycra köpt på Stoff&Stil.
Annars finns mer info om kläderna på följande länkar:
- Lillasyster: Rosa raglantröja med svart spets, bloggat åt JNY
- Storebror: Gröna retrobilar i strechfrotté – Storebror hade en i mindre och storlek också förut, och blev ledsen när han växte ur den. Tur jag kunde sy en ny.
- Lillasyster: Röd klänning med snedkrage och vita hjärtan, bloggat åt JNY
- Lillasyster: Röd/vit-randig klänning – Syddes för länge sedan, men den är bra fortfarande = stor fördel med raglanärm
- Storebror: Grön kofta med vita hjärtan – Klipptes ut till förra julen, men jag hann aldrig sy den. Tur var det för den var för stor när den var klar och blev ju perfekt för iår.
- Storebror: Gröna traktorer med rosa kantband – Nysydd pyjamas här hemma
- Lillasyster: Orange klänning med rosa hjärtan – Syddes till lillasysters 1årsdag
- Storebror: Tröja med gröna ugglor på – Present till barnens kusin som nu hade växt ur den och gav tillbaka till oss
- Lillasyster: Randig omlottkofta – Ett av mina snyggaste set jag sytt
- Filt med apor
Under granen låg lite tyger, HURRA. Och så har jag använt lite julklappspengar till tyger såklart!
- Kaniner på rosa botten från Strömming (eko)
- Tigrar på velour från Strömming (eko)
- Äpplen på velour från Strömming (eko)
- Hajar på jersey (bomull/lycra) från Ottobreshop
- Jersey med renar från Stoff&Stil
Några fler tyger är på väg också som jag beställt men inte fått…. Och det vankas ju 30-årsdag för min egen del om lite mer än en vecka. Nästan 3 månader höll jag i alla fall från att köpa tyger.
Och en sista sak! Missa inte Makrills utlottning av fint tygpaket med retrotyger.
Härliga bilder!